ОФИЦИАЛНО СТАНОВИЩЕ
ПОЗИЦИЯ НА ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ ОТ ГРАЖДАНИ НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД ЗА ЗАПАВАНЕ, ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И СОЦИАЛИЗАЦИЯ НА МЕСТО ОТКРИТИЕ СГРАДИ НА ТРАСЕТО НА ЛОТ 3.1 ОТ АМ СТРУМА В ЗЕМЛИЩЕТО НА С. ПОКРОВНИК И С. ЗЕЛЕН ДОЛ ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД
Създадохме наскоро нашата група, силно обезпокоени от дезинформацията на обществеността на местно и национално ниво. В момента нашата инициатива се подкрепя от над 13 000 човека. Нашата позиция, изложена по-долу, е основана на мненията на специалистите, относно уникалността, мащабността и важността на този обект за развитие на културно-историческия туризъм на територията на Община Благоевград, Югозападна България и страната ни като цяло. Ние смятаме, че този ценен за националното ни наследство обект трябва да остане за поколенията. Нищо не може да оправдае унищожаването му, дори и частично, защото това ще промени изцяло значението и мащабността му. Ние не искаме историята на града ни да бъда унищожена заради магистралата, при наличие на възможност и минимални средства за запазването й.
I. Искания
1. Запазване, възстановяване и социализация на място
Нашето искане е, сградите в археологически обект на трасето на ЛОТ 3.1 от АМ „Струма“ в землището на с. Покровник и с. Зелен Дол, Община Благоевград да се запазят изцяло и на място, да се възстановят и социализират.
Причините поради, които искаме да се уважи искането ни са:
– Запазване на културно-историческото наследство и национално богатство;
– Финасово-икономическо развитие на Община Благоевградна, чрез развитие на културно-историческият туризъм.
В подкрепа на гореизложеното ще отбележим, че няма друг подобен обект в България, като съдържание и обем. Имайки предвид и мнението на археолозите, че ценните открития са малко по-нагоре от сегашните обекти, ние сме убедени, че селището трябва да се запази непокътнато на място. Мнението за обекта на доц. Здравко Димитров, който е ръководител на разкопките: “Сградите, археологическите останки и находките продължават нагоре по хълма. В никакъв случай не става дума за село”. Най-интересното в проучването досега е уникална сграда. Тя има хронология от I до VI век с четири отделни строителни периода и е с огромна, уникална по думите на доц. Здр. Димитров площ от 5 дка. Тя е с размери 80 м. на почти 60 м. „По-голяма сграда аз не знам! Много интересен обект!“
2. Промяна на трасето
Вариантът, който предлагаме, и за нас е единствения приемлив за да защитим обекта, който е от национално значение и е национално богатство, е изменение на трасето. Според нас, трасето трябва да мине от долната/източната страна на археологическия обект без да го засяга. Трасето на магистралата по този начин ще се удължава с около 600 метра, а искането ни е подкрепено, по-долу, от финансова и времева обосновка, изготвени съгласно публично оповестени данни и замервания извършени от фирмата Largeinfraprojects – фирма проектирала трасе на магистрала в Република Румъния с дължина 90 км. и по-тежко от Кресненското дефиле.
II. Обосновка
1. Финасов разход
А) Финасов разход изготвен от проектанти на Largeinfraprojects, които прилагат и карта с нанесената корегираното трасето.
От двете страни на археологическия обект – при навлизане от север и след него от юг, двата участъка, където трябва да се преработи изпълненото трасе са по около 280 м., т.е общо 560 м. Стойността на това преработване с проектирането е не повече от 60 % от стойността на 1 км. готова магистрала – 0,560 км х 0,6 х3,0 млн. € =1,008 млн. € в участъците за реконструкция.
Земите за отчуждаване са около 65 дка. При цена от 1500 лв./дка Стойност на отчуждаването – 97,5 хил.лв или 49 850 евро, За спортния комплекс – Стадион – имот с ПУП и сграда 3 дкара се залагат 140 000 лева или 71 850 евро за обезщетение. Като крайната цена ще бъде 1 129 700 мил. евро.
Б) Изчислен на база публично оповестена информация за строителството на АМ Струма ЛОТ 3.1 (Пътната част на ЛОТ 3.1 е с дължина от 12,6 км. на стойност 186 млн. лв.)
За отсечка с дължина от 560 метра в новото трасе е приета средна цената на километър за този лот а тя е 7 547 642 евро тоест за стройтелство ще са необходими 4 226 680 евро. Проектирането е заложено макс. 3.5% от стойността на магистралата – 147 934 евро. Квадратурата за отчуждение на имоти ще бъде около 36 дка, а сумата, която залагаме е 36 000 лева или 18 406 евро (при положение, че за настоящето трасе, собственици на земя са обезщетявани с 200 лева за дка). За спортния комплекс – имот с ПУП и сграда 3 дкара се залагат 140 000 лева или 71 850 евро за обезщетение. Като крайната цена ще бъде 4 464 870 милона евро.
Ако магистралата мине през разкопките, ще се извършат повече изкопни, транспортни и укрепителни дейности за трасето, които отпадат при предлаганото от нас трасе. Ще бъдат похарчени и много средства за преместване и съхранение на по-ценните обекти от разкопките, такa че от посочената стойност трябва да се направят необходимите отчисления, които ще намалят получената сума за промените в трасето, които предлагаме.
2. Времеви период
Очакваната продължителност за изпълнение на всички дейности, свързани с изготвяне на работния проект и изпълнение на изискванията, за започване на строителството, ще е около една година. Изготвяне на Оценка на въздействие на околната среда (ОВОС) няма да бъде необходимо. Прилагаме Решение №28/2009 на Министръра на МОСВ, съгласно което извършването на ОВОС за целия участък на ЛОТ 3.1 не е необходим.
Очакваното време за изпълнение на строителството на този участък от около 1 километър е до 6 месеца.
Крайният срок за усвояване на средствата на този участък от магистралата е 2022 г. Срокът на договора на изпълнителя е за 3,5 г. – до февруари 2021 г. Към момента са изминала 8 месеца или до крайния срок на договора остават 2,8 г.. Като се има предвид, че времето за изпълнение на ново трасе на магистралата е 1,6 г., ако се започне сега цялата процедура, този участък ще бъде завършен през ноември 2019 г. или до крайния срок по договора на изпълнителя ще останат една година и един месец, а до края на 2022 г. ще останат още три години.
Трябва да се има предвид, че подобна процедура, стартира през месец април 2018г. със Заповед на зам.Министъра на МРРБ Валентин Йовев за изработване на проект за изменение на ПУП-ПП за да се прецизира нивелетното и ситуационно решение на ЛОТ 3.1, , за участък с дължина 1,150 км от ЛОТ 3.1 на АМ „Струма“ – от км. 371+950 до 373+100, който се намира в землището на град Симитли и затова ние не приемаме, че преместването на трасето на магистралата при разкопките ще забави строителството й фатално.
Обжалване може да има само за цената на обезщетение на засегнатите имоти на частни собственици, но това не спира изпълнението на стройтелните дейности по трасето.
3. Риск от наводнения и заливане на обекта
Наличните документи в Басейнова дирекция “Западнобеломорски район” показват, че рискови участъци за наводнение в този участък от магистралата няма.
4. Структура на обекта
Градежът от камъни споени със суха фуга е изключително солиден. През римския период той се среща и в Сердика. Реставрацията и поддръжката трябва да се извършват в съотвествие със законодателството в Р. България.
5. Реставрация и поддръжка на разкопките
Очакваме Община Благоевград да предприеме необходимите стъпки по привличане на дарители за социализиране и опазване на обекта и превръщането му в привлекателна туристическа атракция за подобряване на икономическото състояние на общината.
Прилагаме:
1. Решение № 28/2009 г. на Министръра на МОСВ
2. Карта на предложеното изменение на трасето.
10.05.2018 г. От инициятивният комитет
Благоевград
Comments are closed.