Фактите, с които се сблъскваме, в процеса на запазване на разкритото селище (без значение името му сега) край село Покровник, на Лот 3.1, на магистрала Струма, ме карат да мисля, че част от елита на Българската археология имат мисленето и поведението на иманяри, а не на археолози. Независимо от това, дали в момента те изпълняват поръчка от държавата, на която служат – трасето на магистралата да не се промени и селището да се унищожи, изложените от тях мисли по този повод будят, меко казано недоумение. Как си обяснявате изказването на ръководителя на разкопките доц. Димитров, че трасето на магистралата няма смисъл да се променя, защото те са изкарали всички артефакти, а основната част на селището се намира нагоре по хълма!!! Подобни са мненията на доц. Вагалински, директор на НАИМ и на проф. Овчаров. Аз оставам с впечатление, че тях ги интересуват артефактите, а не ценноста на разкритото селище и то в целостта му, която предстои да се установява. Вие какво мислите?
Авторът на страницата
Д-р Атанас Камбитов - кмет
Община Благоевград застава изцяло зад идеята за запазване на археологическите находки в автентичния им вид.
Категоричен съм, че трябва да се вземе най-балансираното, най-разумното, най-отговорното решение, с което да се запазят находките и да продължи изграждането на автомагистрала „Струма”. За пореден път предупреждавам, че в момента рискът за пренасочването на финансовите средства при забавянето на строежа на автомагистрала „Струма” е по-голям от вероятността да продължи финансирането на магистралата. От една седмица чувам всякакви „експертни” мнения, крайно време е всеки да си върши работата. Има назначена комисия, ще изчакаме експертите да си кажат мнението. Но чувам какви ли не небивалици и, честно казано, се дава гласност на хора, които нито разбират, а в някои случаи става въпрос за откровени манипулации. Задължително трябва да запазим находките, задължително трябва да продължи строителството на АМ „Струма”.
Доц. Здравко Димитров
Въпрос: Възможна ли е промяна на трасето?
“Не е невъзможно, но няма никакъв смисъл. Най-ценната находка – банята е на самия ръб на магистралата. Вън от нея е некрополът. Под самото трасе остават само основите на различни сгради, от които сме изкарали вече всички артефакти, които ще бъдат изложени в музея. Всъщност основната част от селището се намира нагоре по хълма. И там разкопките трябва да продължат догодина.”
Въпрос: Кои са най-ценните находки?
“Трудно е да ги изброя. Те са общо 2500, основно керамика и монети. Но определено трябва да спомена бронзовата плочка за получаване на земя. В тази епоха цялата земя се смята за собственост на императора (Константин Велики), но подобни документи са давали определени гаранции, че въпросният човек има право да обработва определена площ, нещо като нотариален акт. Тя е уникална за нашите земи.”
Доц. д-р Людмил Вагалински
В началото бях скептик, но станаха твърде много съвпаденията, които ме карат да мисля, че откритото древно селище край Благоевград, на трасето на АМ „Струма”, най-вероятно е Скаптопара. Датировката на откритието в гробницата на древното селище съвпада с тази на Скаптопаренския надпис. Това е фамилен мавзолей във вила рустика /римски чифлик/, която може да е част от Скаптопара. Погребението е на мъж и е също от трети век след Христа. Намерихме и инвентар – ножница от кинжал, която е на военен и също е от трети век. Нищо чудно това да е погребението на самия Аврелий Пир. Намерена е и военна римска диплома, която представлява бронзова плочка, върху която е запазен част от надписа. Затова вече съм склонен да мисля, че това селище е Скаптопара.
Красимира Лука
1. Археологическият обект до с. Покровник всъщност е едно огромно извънградско имение (вила). Централната сграда на това имение заема площ повече от 6000 кв.м. и за момента е една от най-големите, открита в България.
2. Това имение притежава собствен мавзолей, т.е. не просто “гробница”, “погребение” и прочие, а цял култов комплекс, разположен на около 800 кв.м.
3. Т. нар. “църква” всъщност е представителната зала на вилата от IV век. Тя притежава собствени помещения, прилепени източно от нея и самостоятелен двор.
4. Сградата е един цялостен комплекс. Да се отделят (преместят) части от нея, а останалото да се разруши е нещо като да запазите банята и тоалетната на една къща, а другото да унищожите.