page-header

Закононарушенията ЛОТ 3.1

При преместването на трасето на магистралата ЛОТ 3.1 през 2015 г. са допуснати сериозни закононарушения, като са ползвани документи с невярно съдържание.

По Закона за опазване на околната среда нарушенията са:

Законът за опазване на околната среда предвижда опазването на културното наследство да е част от процедурата по оценка на въздействие върху околната среда. Този обект е обявен за културна ценност съгласно ДВ №63/73 г., а никъде в Информация за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС от  2015 за ЛОТ 3.1 не се споменава за него. Следователно този документ е с невярно съдържание и е нарушен ЗООС.

От приложената скица – документ trasekoncesia” (снимка 1) се вижда, че това е документ с невярно съдържание. В участъка от км 359+900 до км 360+700 такава концесия няма, а са земеделски обработваеми земи.

Очевидно е, че основанията за преместване през 2015 г., на одобреното трасе от 2009 г., с ОВОС, които са направени на “база допълнителни проучвания”, са незаконни. Измислената концесия им служи за основание да преместят трасето в/у археологическия обект. Като резултат настъпват следните големи щети за държавата:

  1. Трасето на магистралата в този участък се удължава и оскъпява 2-3 пъти.
  2. Преминава се незаконно върху защитена територия на обект “културна ценност” – съгласно ДВ №63/73 г. /виж скица gis“/
  3. Трасето на магистралата минава само на 90 м. от с. Покровник, вместо на 300 м., както е в проекта от 2009 г.

    По Закона за културното наследство (ЗКН) са нарушенията са:

Имайки предвид, че археологическият обект е недвижима културна ценност, категория “местно значение”, антично селище в м. Ширините, съгласно ДВ №63/73 г., то всички заповеди на Министъра на културата, отнасящи се до археологическия обект са незаконни. Незаконосъобразен е и договорът сключен между АПИ и НАИМ-БАН за проучване на обекта.

За инвестиционни инициативи и проекти за намеси в археологически недвижими културни ценности и охранителните им зони освен проектните документации се съгласуват и проекти на транспортната и техническата инфраструктура. Инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се одобряват и строежите се изпълняват по реда на ЗУТ след съгласуване (по реда на чл. 84, ал. 1). В случаите, когато към подробен устройствен план за територия или част от територия на културното наследство няма съгласуван работен устройствен план, се изисква представяне на обемно-устройствено проучване, което обхваща имота, обект на проектиране, и непосредствено съседните му имоти.
Преместване, премахване изцяло или частично на недвижима културна ценност, както и премахване на растителност и паркови елементи в недвижими културни ценности – градинско и парково изкуство, се разрешава по реда на ЗУТ.

Ето извадки от ЗКН:

  Чл. 78. Териториалноустройствената защита на недвижимото културно наследство обхваща:

  1. режими за опазване;
  2. (отм. – ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.);
  3. устройствени планове на защитени територии за опазване на недвижимото културно наследство и специфични правила и нормативи към тях;
  4. планове за опазване и управление на недвижими културни ценности;
  5. проектиране, съгласуване и одобряване на устройствените планове и на проектните документации (инвенстиционни инициативи и проекти за намеси) в защитените територии за опазване на недвижимото културно наследство и контрол по тяхното прилагане и изпълнение;
  6. финансиране и извършване на дейности в недвижимите културни ценности и в охранителните им зони за целите на тяхното опазване и експониране.

  Чл. 79. (1) Режимът за опазване на недвижимата културна ценност се определя с акта за нейното деклариране или за предоставяне на статут.

(2) С режима за опазване на недвижимата културна ценност се посочват териториалният обхват и предписанията за опазване на недвижимата културна ценност и нейната среда.

(3) Териториалният обхват се определя от границите на недвижимата културна ценност и на охранителната й зона.

(4) Когато единична културна ценност няма определен териториален обхват в акта за деклариране или за предоставяне на статут, за нейни граници се смятат границите на имота, за охранителна зона – територията, обхващаща непосредствено съседните имоти, а при улици до 14 метра – и срещулежащите през улицата имоти, както и уличното пространство между тях.

(5) Единичните и груповите недвижими културни ценности с техните граници и охранителни зони формират защитени територии за опазване на недвижимото културно наследство, които се отразяват в кадастралните карти съгласно Закона за кадастъра и имотния регистър и в общите и подробните устройствени планове съгласно Закона за устройство на територията.

(6) Защитени територии са и археологическите обекти, намиращи се в земните пластове, на тяхната повърхност, на сушата или под вода, като временните им граници и охранителни зони се определят с разрешението за теренно проучване.

 

  Чл. 80. (1) (Изм. – ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) С устройствените планове се определят целите, задачите и начините за устройство на защитените територии за опазване на недвижимото културно наследство, обвързано с режимите за опазване.

(2) Общи и подробни устройствени планове за защитените територии и специфичните правила и нормативи към тях се изготвят в съответствие с режимите за опазване на недвижимите културни ценности.

(3) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., бр. 54 от 2011 г., бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Устройствените планове по чл. 78 и специфичните правила и нормативи към тях, заданията за тяхното изготвяне и скиците с предложенията по чл. 135, ал. 2 от Закона за устройство на територията преди одобряването им се съгласуват по реда на чл. 84.

(4) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Не се съгласуват устройствени планове и специфични правила и нормативи към тях, които не са съобразени с режимите за опазване на недвижимите културни ценности.

Чл. 83. (1) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) Инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се одобряват и строежите се изпълняват по реда на Закона за устройство на територията след съгласуване по реда на чл. 84, ал. 1, както следва:

  1. в единични културни ценности и в техните граници:

а) програми и проекти за консервация, реставрация и експониране;

б) визи за проектиране и инвестиционни проекти за: реконструкция; пристрояване; надстрояване; преизграждане; укрепване; делба; промяна на предназначението; ремонти и преустройства; цветови фасадни решения; художествено осветление; паркоустройство и благоустройство;

  Чл. 84. (Изм. и доп. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изм., бр. 54 от 2011 г., бр. 52 от 2016 г. ) (1) Съгласуването по този раздел се извършва с писмено становище и заверка с печат върху графичните материали в срок до 4 месеца от датата на постъпване на съответната документация в НИНКН или в общината, определена по чл. 17, ал. 3.

Инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се внасят:

  1. за недвижими културни ценности с категории “световно значение” и “национално значение” в техните граници и охранителни зони – в НИНКН;
  2. за недвижими културни ценности с категории “местно значение”, “ансамблово значение” и “за сведение” в техните граници и охранителни зони – в съответното звено по чл. 17, ал. 3.

По Закона за устройство на територията, нарушенията са свързани с всички членове, касаещи изработването на подробни устройствени планове за обекти културна ценност и разрешителните режими за строителство в тях.

Скицата – документ с невярно съдържание

trase-koncesia

На скицата се виждат ограничени с щрихи територии, които са обозначени като земи дадени на концесия за добив на инертни материали. В червено са оградени земите срещу археологичекия обект. От плана на града, а и на място е видно, че това са земеделски земи, които никога не са били кариера за добив на инертни материали.